Bredband och telefoni

Bredband till dig som bor på landsbygden


Kommunikationsmyndigheten PTS har fått medel från regeringen för att understödja bredbandsutbyggnad på landsbygden.

Det betyder att PTS med start nu i oktober kan erbjuda bland annat byalag och andra lokala utvecklingsgrupper en möjlighet att förverkliga bredbandsprojekt.

Se mera

2012-10-11
Nulägesrapport om Telefoni och Bredband i Härjedalens komun (2012-07-18)öppnas i nytt fönster

Härjedalens kommun deltog i en länsgemensam upphandling under 2002-2003. Resultatet av den gemensamma upphandlingen för skapande av en IT-infrastruktur med bredbandskapacitet har resulterat i att Åre, Berg, Bräcke, Krokom, Ragunda och Strömsund valt att anlita samma leverantör, Teracom AB. Östersund valde Jämtkraft AB och Härjedalen valde Härjeåns Nät AB. Denna gemensamma satsning bidrog starkt till att vi lyckades nå fler orter än vad vi från början trodde var möjligt.
 
Härjedalens kommun har den 4 november 2003 tecknat avtal med Härjeåns Nät AB om etablering av IT-infrastruktur med bredbandskapacitet enligt innehållet i förordningarna 2001:350 (Stöd till kommuner för anläggande av ortssammanbindande telenät m.m.) samt 2000:1469 (Stöd till kommuner för anläggande av lokala telenät).
 
Samtliga beslutade ortnoder i Härjedalens kommun är tagna i drift och slutredovisades 2007. Driftsatta ortsnoder finns i Björnrike, Bruksvallarna, Byvallen, Funäsdalen, Glöte, Hamra, Fjällnäs, Hede, Hedeviken, Herrö, Ljusnedal, Lillhärdal, Linsell, Lofsdalen, Långå, Mittådalen, Messlingen, Ramundberget, Sveg, Ulvkälla, Tänndalen, Tännäs, Vemdalen, Vemdalsskalet, Vemhån, Ytterberg, Ytterhogdal, Äggen, Älvros, Överberg  och Överhogdal.

Det genomförda etableringsarbetet innebär att en teoretisk täckning på över 90% av hushållen och företagen i kommunen har skett. Den infrastruktur som etablerats är enligt avtalsvillkoren konkurrensneutral, vilket innebär att alla tjänsteleverantörer kan erbjuda sina tjänster på lika ekonomiska villkor.

Mer information om bredbandet hittar du på www.harjeans.selänk till annan webbplats

EU-flagga
EUROPISKA UNIONEN
Europeiska regionala
utvecklingsfonden
Datakablar
Enkätbild
Dålig bredbands-uppkoppling
Om bredbandsuppkopplingen är sämre än 1 Mbit så anmäl till PTS genom webbformuläret som finns på PTS hemsida.

Länk till webbformuläretlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Sidinformation

Sidan uppdaterad 2012-10-12
av Henry Jonasson