Mina favoriter / snabblänkar

Fiskeligan

I juni drar Tidningen Härjedalens fiskeliga i gång. Följ tävlingen även i TH. Tävlingen är enkel. Det är bara att ta med fiskespöet och bege sig ut i landskapets många sjöar, bäckar och älvar och försöka fånga fisken du alltid drömt om. Fina priser att vinna.

Härjedalens fiskechampion utses efter årets slut av kommunens fiskegrupp.
Se mera om fiskeliganPDF (pdf, 77 kB)

Fiskfångstblankett,Excel (excel, 41 kB) skrivbar excel-fil som du kan fylla i och spara ner i din dator och sedan skicka in den som en bifogad fil till sune.halvarsson@hedeviken.st samt om man även har bild så bifogar man även den.

Blanketten finns även att hämtas på turistbyråerna och hos fiskekortsförsäljarna.

Fiskeligan 2010 (31 maj - 1 august) avslutad

Fortsätt gärna att rapportera stor fisk med bild till tidningen Härjedalen.
Härjedalens kommun och fiskegruppen utser nämligen vid årets slut 2010 års fiskecampion.

Perioderna
1. 31/5—20/6 2010    Se resultat
2. 21/6—11/7 2010    Se resultat
3. 12/7—1/8 2010      Se resultat

Poängligans slutställning
23,5 poäng Röding  vikt   3,625  Bert Eriksson, Ljusdal
23,0     "     Gädda    "   12,270  Åke Engström, Sundsätt
21,5     "     Öring      "    7,560  Renate Hanke, Tyskland
21,0     "     Harr       "     1,980  Lars Andersson, Borlänge
19,0     "     Sik         "    3,198   Indrek Runjantsev, Borlänge
16,0     "     Abborre  "    1,500   Maderlene Hofberg, Västerås

Slutsegrare i poängligan blev Bert Eriksson, Ljusdal med en röding som vägde 3,625 som han fångade i Svartsjön, Ängersjö. Han vinner ett presentkort från Ekbergs Fiske i Vemdalen till ett värde av 3000 kr.

Övriga 18 pristagare får priser sponsrade av fiskeorganisationer i Härjedalen. Det lottas även ut en del priser till övriga inlämnade fiskefångstintyg, sponsrad av f.v.o. Priserna är årskort eller veckokort.

Samtliga 81 fiskare som skickat in fiskefångstrapporter kommer att få ett fiskecampionmärke på posten.

 
Tidningen Härjedalen,Härjedalens Kommunoch Fiskeorganisationerna i Härjedalen tackar alla som medverkat och skickat in fiskefångstrapporter under den tid som fiskeligan pågått.

Skriv ut 
Sidan publicerades 2010-08-04 av Henry Jonasson
                                                  Skicka ett vykort  |  Evenemang
Härjedalens kommun - startsida