Fjärrundervisning på gymnasiet

Från måndag 9 november 2020 övergår har Härjedalens gymnasium till fjärrundervisning och eleverna ombeds delta i undervisningen hemifrån. Fjärrundervisningen pågår från måndag 9 till fredag 13 november till att börja med.
- Vi väljer denna väg för att försöka bromsa smittspridningen. Vi har via Region Jämtland-Härjedalens smittskyddsläkare fått veta att det pågår en större smittspridning efter en fest där gymnasieelever från flera av våra program och årskurser deltagit, säger bildningschef Tina S Hammargård.
Under helgen har Härjedalens gymnasium fått bekräftat att en elev har covid-19.
- I nuläget är det ett bekräftat fall men fler elever väntar på svar från covid-19-provtagning. Vi påminner ständigt personal och elever om riktlinjerna att stanna hemma redan vid minsta symptom, att hålla avstånd, tvätta händerna ofta och ordentligt och att i övrigt följa Folkhälsomyndighetens rekommendationer, säger Tina S Hammargård.
Gymnasieskolan och utbildningsförvaltningen stämmer av lägesbild och åtgärder med regionens smittskyddsläkare. Det finns sedan tidigare planer för att hantera större smittspridning av coronaviruset kopplat till gymnasiet.
- Högstadiet är inte berört av stängningen i dagsläget. Det ändras om smitta bekräftas även där, säger Tina S Hammargård.