Förberedelser inför höstens val

Foto: Fialotta Bratt.

Söndag 13 september 2026 är det val till riksdag, regionfullmäktige och kommunfullmäktige. Valnämnden i Härjedalens kommun ansvarar för att genomföra valet i kommunen.

Kommunledningsförvaltningen jobbar intensivt med att planera hur höstens val ska genomföras i kommunen. Valnämnden i Härjedalens kommun har beslutat om öppettider och vilka röstningslokaler som är öppna under förtidsröstningen och vilka vallokaler som är öppna på valdagen.

Information om alla vallokaler och öppettider presenteras på kommunens webbplats och Facebook-sida. Förtidsröstningen startar 26 augusti 2026.

Röstkort

Du får ditt röstkort till riksdagsvalet, regionvalet och kommunvalet senast 26 augusti 2026. Om du har en digital brevlåda skickas det dit, annars får du röstkortet med posten.
Mer om röstkort på Valmyndighetens sida Länk till annan webbplats.

Valnämndens uppdrag

Valnämnden i Härjedalens kommun ansvarar för:

  • Att utse och utbilda röstmottagare.
  • Att det finns vallokaler och lokaler för förtidsröstning.
  • Att korrekt material finns på plats när röstning sker.
  • Den preliminära räkningen av rösterna på valnatten och onsdag 16 september i Medborgarhuset i Sveg.

Se valnämndens ledamöter i kommunens förtroendemannaregister

Mer information

Läs mer om valet i Härjedalen på sidan Val till riksdag, kommun- och regionfullmäktige 2026
Mer information om valet på Valmyndighetens webbplats Länk till annan webbplats.

Senast uppdaterad: 22 juni 2026 14:18
Redaktör för sidan: Åsa Evertsdotter
Faktaansvarig (syns endast i edit-läge): Saknas