Ny lekpark i Sveg - för lek, kultur och rörelse

Äntligen är lekattraktionerna i parken i Sveg på plats. Nu börjar byggandet av fler sittplatser, grillplats och sagoskog.

Installation av de nya lekattraktionerna är klar. Nu återstår att ordna grillplatser, sittplatser, papperskorgar och sagoskog. Arbetet görs av Idamic.

Den nya lekparken ligger i Järnvägsparken i korsningen Herrögatan-Gränsgatan i Sveg. I parken finns även utegym.

Parken i Sveg ska vara en attraktiv mötesplats för lek, kultur och rörelse som lockar fler. Parken ska stärka god hälsa och gott välbefinnande genom att vara en plats för rörelse och kontakt över åldersgränserna.

Kommunstyrelsen beslutade 2019 att kommunen ska ha två lekparker, en i Sveg och en i Funäsdalen.

Kriterier för hur parken i Sveg ska utvecklas

 

Det finns 1 750 000 kronor för att utveckla lekparken i Sveg.

  • Ny lekutrustning och markarbeten - 1 350 000 kronor.
  • Sagoskog och läsfrämjande åtgärder i parken 400 000 kronor.

Pengarna kommer från kommunen (900 000 kronor) och statsstöd (850 000 kronor).

Invånarna, främst barn och unga i Sveg, har varit delaktiga och bidragit med idéer till parkens utveckling och innehåll.

Den nya lekparken har något för alla åldrar; gungor för stora och små, ett lokomotiv och räls – parken ligger ju invid järnvägen. Den nuvarande lekställningen med rutschkana renoveras och blir en del av den nya parken. Järnvägsparken får en tillgänglig grillplats och fler sittplatser. Intill talldungen installeras en sagotron – och så småningom blir det även en sagoskog – som kan väcka nyfikenhet för böcker, lärande, läsande och annat som bidrar till språkutveckling.

Kontakt

Senast uppdaterad: 16 september 2024 17:39
Redaktör för sidan: Åsa Evertsdotter
Faktaansvarig (syns endast i edit-läge): Saknas